Niekedy samotná pravda nestačí

Autor: Ondrej Chocholáček | 20.1.2013 o 22:40 | (upravené 21.1.2013 o 0:00) Karma článku: 5,91 | Prečítané:  722x

Niekedy si ľudia zaslúžia viac. Niekedy ľudia za svoju vieru zasluhujú odmenu. Toto sú slová z filmu Batman: Dark Knight. Dneska sme sedeli na káve s dvomi veľmi dobrými kamošmi. Jeden je bývalý spolužiak zo strednej a jeden je v súčasnoti salezián-kňaz. Rozprávali sme o živote, spomínali na staré časy a debata prešla aj k filmom. Ako som tak vravel, že mne sa veľmi páčil tento diel Batmana, tak ma napadla otázka, že aký názor majú chalani na v podstate pointu tohto filmu. O tom, či  je niekedy lepšie klamať, než povedať pravdu.

Pre tých, čo nevideli možno v skratke napíšem, že mesto Gotham bojuje s kriminalitou. Tento boj je vcelku neúspešný. Stále viac a viac sa rozmáha zločin a slušní ľudia sú už zúfalí.  Na scénu prichádza Harvey Dent, v úlohe štátneho návladného. Chce bojovať so zločinom. Na rozdiel od Batmana neschováva svoju tvár a tento boj sa mu aj darí. Ľudia začnú mať znovu nádej v osobe Denta. Po jeho úspechoch vidia, že so zločinom v Gothame sa dá úspešne bojovať. No, aby som to skrátil, tak je tu klasický protivník Joker, ktorého snahou, okrem iného, je zobrať ľuďom nádej. Nádej, ktorú majú v osobe Denta. Len tak zabiť ho nemôže, lebo ľudia by z neho mali hrdinu, mučeníka. Tak sa rozhodne, že dosiahne to, že spraví aj zo stelesneného dobra v podobe Denta vraha a donúti ho k tomu, aby v ňom samotnom zvíťazilo zlo nad dobrom. Tým má Joker v pláne dosiahnuť to, že ľudia zistia, že dobro nie je, resp. že zlo je vždy silnejšie a vyhrá. Zoberie ľuďom nádej v dobro. Nakoniec sa mu to aj podarí a Dent zabije 5 ľudí. Od ďalšieho zabíjania ho zastaví až Batman.

V tomto momente nastáva debata medzi Batmanom a poručíkom Gordonom. Títo dvaja jediní vedia, čo sa stalo a že Dent nakoniec podľahol zlu. v tomto momente Batman povie, že to všetko zoberie na seba. "Ľudia potrebujú svojho hrdinu. Pretože niekedy samotná pravda nestačí. Niekedy si ľudia zaslúžia viac. Niekedy si ľudia za svoju vieru zasluhujú odmenu".

Presne o tomto sme sa bavili. Je niekedy správne zamlčať pravdu kvôli väčšiemu dobru? Ba čo viac, je niekedy správne klamať niekomu do očí za účelom väčšieho dobra? Zaslúžia si ľudia niekedy viac než pravdu?

Nerozoberali sme to dlho, lebo sme usúdili, že by to bola debata na hodiny a my sme boli obmedzení časom. Každopádne nikdy by som neveril, že dokážem nielen ja, ale aj títo dvaja kamoši uvažovať nad tým, že klamať, ba čo viac, klamať niekomu do očí môže byť svojím spôsobom správne. Klamstvo je hriechom. Malo by byť odsudzované. Avšak treba niekedy aj viac než pravdu?

Takým príkladom môže byť napríklad ťažko chorý otec viacerých detí. Lekári skončia vyšetrenia a taktiež už aj liečbu. Nastávajú posledné hodiny života tohto milujúceho otca. Synovia a dcéry tohto chorého sa už teraz hádajú o dedičstvo a najradšej by boli, aby tento ich otec zomrel už pred týždňom. Neprídu sa s ním do nemocnice rozlúčiť, namiesto toho už teraz so svojimi právnikmi bojujú o dedičstvo.

Varianta 1

Tento chorý otec sa spýta jediného syna, ktorý sa neháda s ostatným, ale namiesto toho je s ním v posledných chvíľach života: "Kde sú ostatné moje deti, ktoré tak milujem?" Syn mu odpovie: "Otec, veľmi ťa pozdravujú a túžili by byť tu pri tebe. Bohužiaľ akokoľvek veľmi chceli, takto narýchlo sa im nepodarilo prísť. Sú ďaleko a nestihli by to, ani keby sa maximálne snažili. Rozprával som sa s nimi cez telefón a je im nesmierne ľúto, čo sa ti stalo. Pozdravujú ťa a odkazujú že ťa veľmi ľúbia. " Otec s pokojom v duši posledný raz vydýchne a šťastný z lásky svojich detí zomiera.

Varianta 2

Tento chorý otec sa spýta jediného syna, ktorý sa neháda s ostatným, ale namiesto toho je s ním v posledných chvíľach života: "Kde sú ostatné moje deti, ktoré tak milujem?" Syn mu odpovie: "Otec, oni ťa už nechcú vidieť. Prajú si, aby si už čo najrýchlejšie skonal, lebo chcú čo najskôr dediť. Nemohli prísť, pretože sedia so svojimi právnikmi a rozoberajú dedičstvo, keďže vedia, že tvoj život je na konci."

Varianta číslo 2 je v tomto príbehu tá pravdivá. Varianta 1 je čisté klamstvo. Zaslúži si tento otec vedieť pravdu? Alebo je lepšie klamať mu v posledných chvíľach života priamo do očí? Pointa je rovnaká ako vo vyššie spomínanom filme. Vo filme a aj v tomto fiktívnom príbehu je odpoveď asi jednoznačná. Určite si zaslúžia viac než pravdu. Ale je tomu tak aj v reálnom živote? Naozaj môže klamstvo, ktoré je zlom napomáhať dobru?

Ako som už spomínal, nikdy by som netvrdil, že klamstvo môže byť aj dobré a slúžiť k dobrej veci. Ale keď sa zamyslíte nad týmito dvomi prirovnaniami, ... .

Naozaj niekedy pravda nestačí? Naozaj si ľudia zaslúžia niekedy niečo viac? Posúdenie a záver už nechám na každého z vás.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?