Vytvárajú nám názory médiá?

Autor: Ondrej Chocholáček | 10.5.2012 o 23:46 | (upravené 11.5.2012 o 1:31) Karma článku: 11,41 | Prečítané:  1043x

Pred pár dňami sa začali majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Fandíme našim chlapcom, povzbudzujeme, tlačíme ich dopredu za víťazstvom. O čom však chcem písať ja, nie sú priamo majstrovstvá, ale skôr jeden veľmi zaujímavý fakt, ktorý som si práve pri nich všimol. A tým faktom je podľa mňa umelo vytvorená nenávisť voči našim susedom z Českej republiky.

Ja osobne som vždy fandil v hokeji rovnako našim chlapcom, ako aj hokejistom z Česka. U veľa ludí som sa v tomto stretol s nepochopením, odsúdením, klepaním si na čelo, ako môžem fandiť nám a zároveň aj im. Moja odpoveď vždy bola, že predsa sú to "naši bratia", náš národ s ktorým sme dlhé roky žili v spoločnom štáte.

Veľká časť Slovákov ich odsudzuje a tvrdí, že oni sa nám pri každej príležitosti vysmievajú a neprajú nám úspech, okradli nás o vlajku, zavinili postup do C-kategórie, atď. Táto nenávisť sa často postupne presúva zo športov aj do reálnych životov. Často sa pýtam prečo?

Takže poďme sa na to pozrieť bližšie, reálnejšie. Keďže bývam asi 5 km od hraníc s Českom, tak tento štát navštevujem pomerne často. Či už tam ideme na nákupy, na diskotéku alebo na nejaký výlet. Môžem povedať, že ešte nikdy som sa nestretol s touto nenávisťou, ktorá je všade prezentovaná. V kľude s nimi pokecáme, rozoberieme aj športy a z drtivo veľkej časti sa stretávam s názormi, že nám aj fandia a držia palce. Viem, že si poviete, to sú ale "moraváci" a nie česi. Ale akože by neboli, veď patria do toho štátu. Oni nás taktisto nerozdeľujú na západniarov, východniarov, atď.

Takže som dospel k faktu, že sa nám vôbec nesmejú vobec nefandia každému inému tímu, ktorý práve hrá proti našim, ba práve naopak. A tu sa dostávam k samotnej téme o ktorej som chcel písať.

Kde sa berie tá nenávisť? No môj názor je, že je umelo vytváraný médiami. Či chceme, alebo nie, musíme si priznať fakt, že médiá sú v dnešnej dobe veľmi silným nástrojom nielen na komunikáciu, ale aj na ovplyvňovanie ľudí. Zoberiem si noviny a čítame, ako sa nám Česi vysmievajú, ako nám neprajú. Samozrejme, že sa nájdu aj takí. A presne tých si častokrát zoberú na mušku, a hlavne na uverejnenie, práve novinári. Prečo to takto robia a nepíšu (nehovoria) o tom, že nám Češi fandia? Pretože taký článok by mal rozhodne nižšiu čítanosť, sledovanosť alebo príspevkov v diskusii ako taký, ktorý hovorí o vzájomnej nenávisti.

V tejto téme by sa samozrejme dalo pokračovať aj ďalej a hlbšie. Pýtať sa a odpovedať na otázky typu, prečo sú napríklad v správach prevažne negatívne informácie a nie pozitívne. Ale to už je o inej téme, aj keď z istého uhľa pohľadu, veľmi úzko súvisiacej.

Na záver chcem povedať len toľko, že neberme veci vždy tak, ako nám ich prezentujú média, ale skúsme si vytvoriť vlastný názor z vlastnej skúsenosti. A nie názor, ktorý nám niekto podsúva.

Preto fandím nielen našim, ale aj Českej republike a budem jej fandiť aj naďalej :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?